Sposoby rozładowania stresu związanego z egzaminami i rekrutacją – jak do nich podejść na spokojnie?


Stres jest naturalną częścią życia i nie ma się co oszukiwać, będzie towarzyszył każdemu. Oczywiście prawda jest też taka, że stres nie jest zbyt zdrowy, ale jednak trzeba nauczyć się z nim żyć. W końcu na jakimś etapie życia człowiek będzie go odczuwał. Coraz więcej mówi się, że dzieci nie powinny zupełnie się stresować i nauka powinna przebiegać w bardzo spokojnej atmosferze. Jednak cóż, nie jest to do końca możliwe, bo w końcu dzieci czekają egzaminy, a co z tym związane, także stres. Warto więc poznać sposoby rozładowania stresu związanego z egzaminami i rekrutacją – jak do nich podejść na spokojnie?

Rozmowa to podstawa

Sama rekrutacja do szkół średnich czy egzaminy ósmych klas są stresujące dla każdego ucznia, ale jednak tego etapu nie można ominąć i ponad wszelką wątpliwość należy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Wiele dzieci nie stresuje tak sam egzamin jak fakt, że mogą zawieść rodziców. Boją się porażki, krytyki czy oceniania. Dlatego każdy odpowiedzialny rodzic powinien często rozmawiać ze swoją pociechą na temat tego, iż należy się starać i podchodzić do wyznaczonych zadań na poważnie, ale jednocześnie jeżeli coś się nie uda czy pójdzie nie tak, to nadal nic nie zmienia to w Waszej relacji i miłości. Czasami rodzice są zdenerwowani czy zestresowani swoją pracą i w przysłowiowych nerwach powiedzą zbyt dużo, ale jednak absolutnie nie ma przyzwolenia na takie pomyłki. Dzieciom jest naprawdę trudno radzić sobie z krytyką. Dlatego też powinno ono wiedzieć, że na każdym etapie swojego życia może liczyć na Was i to niezależnie czy jest dobrze, czy też nie.

Trochę rozrywki nie zaszkodzi

Dziecko nie może być tylko zaabsorbowane nauką czy też zbliżającymi się egzaminami. Musi mieć też czas dla siebie i czas na przyjemności. Oczywiście chodzenie do szkoły, odrabianie zadań czy też nauka, to jego obowiązki, ale nie oznacza to, że cały dzień po zajęciach ma spędzać ucząc się. Otóż każdego dnia dziecko musi znaleźć czas dla siebie i na swoje przyjemności. Jednocześnie Wy jako rodzice musicie zadbać o to, aby nie chodziło cały czas zestresowane, dlatego warto znaleźć jakąś odskocznie, która sprawi, że dziecko nie będzie myślało tylko o szkole. Możecie wybrać się wspólnie do kina czy do parku rozrywki. Możliwości jest wiele. Ale pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie musicie wybierać taką rozrywkę, która przede wszystkim będzie sprawiała frajdę dziecku. Jeżeli nie lubi ono teatru, to wspólne pójście z Wami może nie być traktowane jako nagroda, lecz raczej jako kara. W tym przypadku Wy musicie dostosować się do dziecka i wybrać taką rozrywkę, która rzeczywiście będzie je cieszyć.

Stres ma motywować

Niezbyt duża dawka stresu ma działanie motywujące, ale nadmiar już nie i jest bardzo szkodliwy. Dlatego też powinniście pamiętać, że dziecko nie może być cały czas zestresowane. To iż będzie odczuwało zdenerwowanie przed egzaminami jest w pełni zrozumiałe, ale to, że przez cały dzień się stresuje już nie. Ponadto stres nie może działań destabilizująco. Są osoby, które tak intensywnie odczuwają nawet mały stres, iż nie potrafią wtedy wykonać nawet najprostszej czynności. Jeżeli więc Wasze dziecko tak ma, to należy czym prędzej udać się do lekarza specjalisty. Otóż takie odczuwanie stresu może być preludium, ale też objawem określonej jednostki chorobowej o podłożu psychicznym. Nie można więc tego bagatelizować. Lekarza psychiatra zaleci odpowiednie działanie, które sprawi, iż dziecko poczuje ulgę. Czasem zalecana jest terapia, a czasem farmakoterapia bądź ich połączenie.

Relaksacyjna muzyka i zdrowa dieta

Czasami pozornie małe rzeczy przynoszą duże efekty. Dlatego należy zadbać o to, by dziecko zdrowo się odżywiało. Dieta powinna być bogata w warzywa. Musi być lekkostrawna i delikatna. Do tego absolutnie zabronione jest spożywanie jedzenia śmieciowego. Zamiast kolorowych napoi, dziecko powinno pić wodę oraz soki. Poza dietą ważne, by się wysypiało. A jeżeli do tego ma jeszcze problemy ze snem, to muzyka relaksacyjna może być bardzo pomocna.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad. W końcu dobro Waszego dziecka powinno być dla Was najważniejsze i w żadnym przypadku nie należy go bagatelizować. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalisty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *