Jak zmniejszyć koszty produkcji zbóż i więcej zarobić?


Nie ma się co oszukiwać prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest w żadnym przypadku łatwe. Rolnicy często ponoszą straty, a nie zyski. Rzecz jasna na pewne czynniki człowiek nie ma realnego wpływu. Tutaj mamy na myśli choćby pogodę. Ale są też takie czynniki, na które każdy przedsiębiorca ma realny wpływ i rzeczywiście postępując odpowiednio może osiągnąć lepsze plony, a przy tym zarobić więcej. Tutaj więc pojawia się pytanie: Jak zmniejszyć koszty produkcji zbóż i więcej zarobić?

Płodozmian pozwoli zwiększyć plony

Koszty nawozów wzrosły o ponad 50%, jednocześnie trzeba je stosować, gdyż w innym przypadku nie ma co liczyć na zdrowe plony. Ale z drugiej strony przez to, iż ceny są tak wysokie, opłacalność produkcji w sumie jest niemal niemożliwa do osiągnięcia. Dlatego tak ważne jest właściwe zarządzanie procesem produkcji. Koniecznie trzeba zwiększyć ilość plonów przy jednoczesnym nie ponoszeniu dużych kosztów. I tutaj pomocny może być płodozmian. W tym przypadku musicie wiedzieć, że odpowiednio dobrany płodozmian, ale też dobre urozmaicenie upraw jest jedną z najlepszych technik rolniczych, która znacząco zwiększą ilość plonów. Trzeba wiedzieć, że ponad 85% wszystkich upraw stanowią pszenica, jęczmień, kukurydza. I tutaj dochodzi do problemu, otóż uprawy mają bardzo mała różnorodność biologiczną, a przez to trzeba stosować nawozy, co przekłada się na wysokie koszty produkcji, a przy tym szkodzi środowisku. Homogeniczność upraw może prowadzić do chorób, ale też erozji gleby czy zmniejszenia obfitości plonów.

Dlatego każdy rolnik powinien właśnie postawić na płodozmian, bo dzięki niemu ma dużą szansę na otrzymanie obfitego zbioru, a przy tym nie jest on narażony na liczne choroby czy zagęszczenie gleby. Są rolnicy, którzy uważają, że płodozmian pozwolił im zwiększyć obfitość plonów o ponad 300%, a przy tym w realny sposób zmniejsza się ilość wydatków poniesionych na nawozy.

Odpowiednie opony to podstawa

Rolnicy lubią oszczędzać, przy czym często owa oszczędność dotyczy tego, czego nie powinna, a mianowicie właśnie opon. Otóż używając nowoczesnych maszyn rolniczych powinno się też stosować nowoczesne opony rolnicze. W AlleOpony24.pl takie znajdziecie. Czas więc dowiedzieć się dlaczego są one obowiązkowym wyborem. To zasadniczo bardzo proste wszak wpływają one na efektywność pracy. Do tego dobre opony są trwalsze, ale i zdecydowanie później się zużywają. Doskonale sprawdzą się opony radialne, które zapewniają dobrą przyczepność, a przy tym nie ugniatają gleby. Mają także mniejszy opór toczenia, co akurat przekłada się na zużycie paliwa.

Pamiętaj o odpowiednim ciśnieniu w oponach rolniczych

Czasami małe zmiany dają duże efekty i niektóre sprawy, choć pozornie wydają się błahe, w znaczący sposób wpływają na koszty pracy. Tak na pewno jest w przypadku opon. Wiecie już, że należy wybierać te najwyższej jakości takie jak radialne. Opony rolnicze w Alleopony24.pl takie właśnie są. Zatem lepiej wydać nieco więcej, ale mieć pewność, że spełniają one najwyższe standardy i to nie tylko efektywności, ale i bezpieczeństwa. Do tego nie prowadzą do uszkodzenia gleby, a co z tym idzie plonów. Ale ważne jest też zachowanie właściwego ciśnienia w oponach. W tym przypadku musicie wiedzieć, że nie należy pompować opon do wartości, która znajduje się z boku opony, gdyż akurat ta wartość wyznacza, ile wynosi maksymalne bezpieczne ciśnienie. Musicie wiedzieć, że obniżone ciśnienie rzeczywiście powoli znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne i to nawet o 12%.

Kapitał ludzki i inwestycja w dobre

Teraz czas przejść do omówienia, jak ważny jest kapitał ludzki. Niewątpliwie zatrudnienie dobrych i doświadczonych pracowników ma także realny wpływ na wielkość, ale też samą jakość upraw. Zresztą nie zapominajcie jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego ziarna, które pozwoli Wam uzyskać plon. Do tego musicie stworzyć właściwe warunki glebowe. Powiedźmy uprawiacie pszenicę ozimą i aby relatywnie zwiększyć plon, bardzo duże znaczenie ma gleba, która powinna mieć odczyn pH na poziomie od 5,5 do 7,5. Jeżeli odczyn pH jest niższy, to wtedy należy dokonać wapnowania podłoża, co powinno odbywać się jesienią.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *