Jak utrzymać ogródek w świetnym stanie, mając energiczne dzieci?


Ogród i dzieci – jeśli myślisz, że te dwa terminy nie idą w parze, to mylisz się. Choć dzieci bywają bardzo energiczne, to jednak można urządzić ogród w taki sposób, by po pierwsze nie zagrażał dzieciom, a po drugie by dzieci nie zagrażały ogrodowi i znajdującym się w nim roślinom. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jak utrzymać ogródek w świetnym stanie, mając energiczne dzieci. Czy to możliwe?

Po pierwsze: trawa sportowa będzie świetnym rozwiązaniem

Na pewno przy energicznych dzieciakach można stworzyć udany ogród, który mimo harców, biegania, tarzania się i skakania będzie prezentował się dobrze. Zresztą tworzenie ogrodu gdy ma się dzieci musi zakładać bezpieczne rozwiązania. Gdy ma się dzieci i zwierzęta skorzystają na tym wszyscy i wszyscy będą miło spędzać czas na wolnym powietrzu. Na pewno warto postawić na trawę odporną na deptanie. Takim gatunkiem niewątpliwie jest trawa sportowa, którą można spotkać na piłkarskich murawach. Trawę sportową trzeba często przycinać i należy się liczyć z tym, że jej wysokość powinna być nie większa niż 2-3 cm. To sprawia, że taką trawę trzeba kosić bardzo często. Można to sobie ułatwić, wystarczy wybrać kosiarkę automatyczną, która będzie omijać przeszkody, także bawiące się dzieci i zwierzęta, chowając przy zderzeniu swoje ostrza. System zraszania też się przyda, choć w małym ogródku wystarczy taki wolnostojący, do którego podłącza się wąż ogrodowy, a nie wysuwalny, czyli zamontowany przed założeniem ogrodu i zaplanowany na etapie projektowania domu i instalacji wodnej.

Po drugie: zorganizowanie wydzielonego terenu zabaw to dobry pomysł

Aby dzieci, zarówno te dwunożne, jak i czworonożne nie deptały po Twoich rabatach, warto zorganizować wydzielony teren zabaw. Może być to teren wybetonowany albo po prostu wcześniej utwardzony z postawioną na nim piaskownicą, która spodoba się jednym jak i drugim. Przyda się też huśtawka. Na tyle znajdziesz miejsca w praktycznie każdym ogrodzie. A gdy masz do dyspozycji większy teren, możesz postawić na cały plac zabaw, np. z torem agility dla pieska, jeśli interesują go tego rodzaju atrakcje, bo z tym bywa różnie. W każdym razie teren ten może być oddzielony, np. niskim murkiem wykonanym z elek betonowych albo bezpieczniej – roślinami, które są odporne na uszkodzenia. Można je otoczyć niską siatką albo płotkiem.

Po trzecie: możesz zabezpieczyć rośliny płotkami i wybrać gatunki bezpieczne dla dzieci i zwięrząt

Ogród musi być dla dzieci i zwierząt bezpieczny, dlatego poza ogrodzeniem drzewek i krzewów musisz postawić na gatunki, które nie będą trujące. Nie możesz w ogrodzie sadzić cisów, których owoce są trujące. Nie sprawdzą się też hortensje, azalie czy różaneczniki. Odpada także bluszcz, z roślin cebulowych na pewno krokusy. Trzeba też zrezygnować z szafirków czy narcyzów. Oleander czy cyklamen są silnie toksyczne dla zwierząt. Niebezpieczne są tez konwalie majowe i efektownie wyglądające naparstnice. Oczywiście samo przebywanie w otoczeniu tych roślin nie jest zagrożeniem, ale zjedzenie ich części czy owoców już tak. Zatem jeżeli chcesz wybrać cebulki tulipanów, to najlepiej posadź je w wysokich i niemożliwych do strącenia donicach.

Po czwarte: kwiaty w wysokich betonowych donicach będą dobrym rozwiązaniem

Na pewno kwiaty cebulowe posadzone w betonowych donicach to sposób, na który możesz postawić. Do wysokiej donicy nie wskoczy pies, ani jej nie strąci ze względu na jej dużą masę. Dzieci także jej nie strocą. Zatem jeśli chcesz sadzić cebulki tulipanów czy innych roślin cebulowych, wybierz taką opcję. Sklep ogodniczy cebulki-kwiatowe.pl to miejsce, gdzie znajdziesz wiele gatunków roślin i odmian tulipanów. Do donic mogą trafić też rośliny jednoroczne czy dwuletnie. Można postawić na fiołki, lawendę, a także słoneczniki. Możesz też sadzić w doniczkach wiszących zioła takie jak bazylia, kolendra, melisa czy rozmaryn. Oczywiście warto dla takich doniczek wybrać odpowiednie miejsce, tak by nie zostały strącone. W innym przypadku pozostają duże i ciężkie donice betonowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *